Tooele Transcript Bulletin – News in Tooele, Utah

February 27, 2018
Sports Wrap – February 27, 2018

HS boys basketball scores
Thursday
Class 3A quarterfinals

Grantsville 66, Grand 62, OT

Delta 48, South Summit 42

Manti 63, Morgan 56

South Sevier 44, Juab 42
Class 2A quarterfinals

Beaver 58, Altamont 34

Duchesne 53, Rowland Hall 35

Layton Christian 64,
Enterprise 52

Parowan 51, North Summit 40
Friday
Class 3A semifinals

Manti 56, Grantsville 37

South Sevier 64, Delta 58
Class 3A consolation

Morgan 68, Grand 56

South Summit 48, Juab 46
Class 4A first round

Desert Hills 65,
Green Canyon 63
Class 2A semifinals

Beaver 57, Layton Christian 51

Duchesne 48, Parowan 35
Class 2A consolation

Enterprise 61, Altamont 41

Rowland Hall 68,
North Summit 47
Saturday
Class 3A third-place game

Grantsville 55, Delta 54
Class 4A first round

Payson 71, Tooele 54

Salem Hills 60, Stansbury 48

Dixie 64, Bear River 55

Hurricane 64, Logan 57

Juan Diego 75, Lehi 50

Orem 62, Bonneville 39

Sky View 61, Canyon View 42
Class 3A championship

Manti 63, South Sevier 50
Class 3A fifth-place game

Morgan 50, South Summit 41
Class 1A play-in

ICS 71, Telos 31

Monument Valley 63,
West Ridge Academy 58

Tabiona 76,
Diamond Ranch 38

Water Canyon 60,
Green River 56
Class 2A championship

Beaver 44, Duchesne 30
Class 2A third-place game

Layton Christian 65,
Parowan 53
Class 2A fifth-place game

Enterprise 65, Rowland Hall 52
Monday
Class 5A first round

Bountiful 56, Skyridge 52

Box Elder 63, Provo 42

Corner Canyon 69,
Highland 57

East 54, Jordan 53

Olympus 86, Brighton 59

Skyline 67, Timpview 63

Timpanogos 71, Roy 46

Viewmont 73, Springville 55

HS girls basketball scores
Thursday
Class 3A quarterfinals

Grantsville 49, South Sevier 47

Emery 70, Carbon 44

Juab 45, Judge Memorial 30

Richfield 38, Morgan 26
Class 6A quarterfinals

Bingham 61, Northridge 36

Copper Hills 57, Layton 31

Fremont 48, Riverton 46

Westlake 54, Hillcrest 47
Class 2A quarterfinals

Beaver 54, Altamont 26

Enterprise 44,
North Summit 42

Kanab 67,
Wasatch Academy 58

Millard 51, Layton Christian 36
Friday
Class 3A semifinals

Emery 56, Grantsville 36

Richfield 36, Juab 23
Class 4A first round

Spanish Fork 72, Stansbury 53

Salem Hills 62, Tooele 25

Cedar 56, Bear River 34

Desert Hills 50, Ridgeline 49

Hurricane 62, Green Canyon 53

Lehi 44, Bonneville 38

Logan 57, Pine View 49

Mountain View 57,
Juan Diego 29
Class 3A consolation

Morgan 45,
Judge Memorial 29

South Sevier 48, Carbon 39
Class 2A semifinals

Enterprise 43, Beaver 38

Millard 67, Kanab 56
Class 2A consolation

North Summit 62, Altamont 23

Wasatch Academy 50,
Layton Christian 42
Class 5A semifinals

East 44, Highland 38

Timpview 56, Skyline 49
Class 6A semifinals

Bingham 48, Copper Hills 40

Fremont 54, Westlake 50, OT
Saturday
Class 3A third-place game

Grantsville 36, Juab 16
Class 3A championship

Emery 41, Richfield 36
Class 3A fifth-place game

Morgan 38, South Sevier 22
Class 1A play-in

Whitehorse 37, Escalante 27
Class 2A championship

Millard 47, Enterprise 41
Class 2A third-place game

Kanab 55, Beaver 52, OT
Class 2A fifth-place game

North Summit 67, Wasatch Academy 38
Class 5A championship

East 68, Timpview 58
Class 6A championship

Fremont 61, Bingham 47

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>