Tooele Transcript Bulletin – News in Tooele, Utah

May 25, 2022
Stallions finish fifth at 5A state track meet

The Stansbury men’s track team finished fifth in the 5A state meet on Saturday. The women’s team placed 20th. Grantsville’s men’s team placed 12th in the 3A competition.

5A Men’s team standings: 1. Orem 133 2. Lehi 100.5 3. Mountain View 53 4. Maple Mountain 44 5. Stansbury 36 6. Park City 35 7. Box Elder 32 8. Timpview 30 9. East 23 10. Olympus 22

Women’s team standings: 1. Box Elder 79.5 2. Timpanogos 58 3. Lehi 52 4. Mountain View 42 5. Timpview 40 6. Skyline 39 7. Spanish Fork 37 8. Orem 35 9 Wasatch 30 10. Springville 29 20. Stansbury 10

Stansbury Men

100 meters

2. Benjamin Douglas 10.97

200 meters

2. Benjamin Douglas 22.07 

800 meters 

9. Charlie Cook 1:57.52

17. Kaemon Dix 2:00.27

22. Lanse Larsen 2:00.57

1600 meters

10. Charlie Cook 4:21.96

17. Lanse Larsen 4:27.00

22. Paul Scown 4:29

3200 meters

20. Brent Beazer 9:56.28 

25. Paul Scown 10:10.89

4×100 Relay

3. Stansbury 42.91

Benjamin Douglas, Austin Rady, Nathan Bushnell, Adler Haddock

4×200 Relay

2. Stansbury 1:30.11

Benjamin Douglas, Austin Lady, Nathan Bushnell, Jackson Corbett

4×800 Relay

7. Stansbury 8:02.58

Kaemon Dix, Lanse Larsen, Davide Clonts, Charlie Cook

Shot Put

13. Franklin Joyce 44-08.25

20 Ethan Vorwaller 40-09.00

Discus

18. Franklin Joyce 115.11.25

19. Tobias Johnson 113.02.25

High Jump 

5. Matthew Topham 6-01.50

Long Jump

25. Adler Hadlock 18-09.25

Stansbury Women

800 meters

29. Alayna Geddes 2:32.97

1600 meters

30. Erin Allen 5:42.11

32. Ellie Dangerfield 5:50.95

3200 meters

28. Nicole Payne 12:33.84

29. Alexis Dansie 12:35.55

30. Ellie Dangerfield 12:35.60

4×100 Relay

5. Stansbury 49.69

Sara Searle, Emily Coleman, Esperanza Call, Gracee Alders

7. Stansbury 1:47.43

Sara Searle, Emily Coleman, Esperanza Call, Gracee Alders

4×400 relay

17. Stansbury

4×800 Relay

14. Stansbury 10:12.15

Alayna Geddes, Alexis Dansie, Nicole Payne, Erin Allen

Discus

18. Jasmine Sisar 80-09.25

High Jump (Tooele High School)

16. Katelyn Ruppel 4-08.75

Long Jump

8. Gracee Alders 16-06.00

23. Emma Stuart (Tooele High School) 14-08.00

Grantsville High School

3A men’s team scores: 1. Richfield 100 2. Morgan 90 3. Union 66 4. Delta 50.5 5. Emery 43 6. Ogden 40 7. Juab 36 8. Carbon 31.5 10. Anti 29 11. Ben Lomond 24 12. Grantsville 22 13. Layton Christian 16 14. North Sanpete 15 15. Canyon View 14 16. Providence Hall 8 17. Juan Diego 5 18. Grand County 3

GHS Individuals

100 meters 

9. Ethan Ranier 11.60

200 meters

3. Ethan Rainer 22.76

400 meters

2. Kyler Wright 50.31

110m hurdles

6. Matthew Harris  16.07

4×100 relay

4. Grantsville 44.37

4×400 Relay

11. Grantsville 3:37.53

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>